Bansko Vizesi

Bansko Vizesi

BULGARİSTAN BANSKO VİZESİ ALMAK İÇİN BİZİ ARAMANIZ VEYA EMAİL GÖNDERMENİZ YETERLİDİR. Aldea Tur by KISMET  05336005391 – 02126383353

İSTANBUL  MERKEZ OFİSİ:

Mesihpaşa Mah. Mesihpaşa cad. Aybey İş merkezi no:2 Kat:5 D:31 Aksaray- İstanbul

  • Mobile: +90 5336005391 | 0532 6466557 | 05336005388
  • Ofis:     +90 2126383353
  • Email:   info@bulgaristanvizeservisi.com | info@aldeaturizm.com

Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bulgaristan Vize İşlemleri , Bulgaristan Turist Vize

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Resim

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Kayak Takımı Kiralama
 

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Resim
 

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Kayak Pisti Gece Görüntüsü
 

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Resim

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Resim

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Resim

Bansko Vize , Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bansko Gurup Vize , Bansko Turistik Vize
Bansko Yeniyıl Resmi

BULGARİSTAN BANSKO KAYAK MERKEZİ:

Kış gelince hayat durulur. Mevsimin değişimiyle gelen rüzgâr, soğuk ve kısalan günler, yaz aylarının hareketli anlarına biraz ara verme zamanının geldiğini gösterir. Yine de ilk kar tanesinin toprağa değmesi herkes için kış uykusuna yatma vaktinin geldiği anlamına gelmez. Zira bu değişim artık yükseklere çıkma vaktinin yaklaştığını gösterir. Unutuldukları yerden çıkarılan kayak takımları, yenilenen kışlık elbiseler ve sürekli kontrol edilen hava durumunun tek bir amacı vardır; kış tatili için hazırlık yapma vakti gelmiştir. Türkiye’de kış tatilini en iyi şekilde geçirmek için pek çok seçenek bulunuyor. Ancak rutinler bir süre sonra yenilik arayışını da gündeme taşıyor. Özellikle kayak yapmak gibi sportif faaliyetler eşliğinde gerçekleştirilen kış tatillerinde yeni bir pist deneyimlemek bu uğraşı seven herkes için cezbedici bir seçeneğe dönüşüyor. Yakınlardaki seçenekler bittiğinde ise artık biraz daha uzaklara bakma vakti gelir.

DAĞIN ARMAĞANI

Son yıllarda kış ayları denince akla gelen ilk yerlerden biri de Bulgaristan’ın Bansko şehri. Türkiye’ye olan yakınlığı ve sunduğu imkânlarla her yıl daha da gelişen bu küçük dağ kasabası, her yıl yeni pistlerde kayak yapmak isteyen pek çok Türk’ü ağırlıyor. Uzun yıllardır Balkan Yarımadası’nın gözdesi olan Bansko Kayak Merkezi, tüm zorluk seviyelerdeki pistleri, çeşitlenen ve kalitesi artan hizmet kalitesi, artan konaklama seçenekleri ve korumaya başardığı tarihi kimliği ile Avrupa’dan gelen kış sporları meraklıların da tercihlerinde üst sıralara yükselmeye başladı.

Pirin

Bulgaristan’ın güneybatısında yükselen Pirin Dağı, içinde pek çok güzelliğin bulunduğu bir doğa harikası. Şelaleler, mağaralar, göller ve tarihin durduğu küçük köyler arasında en çok öne çıkan değer ise Bansko şehri ve biraz uzağında, dağın en yüksek noktalarından birine kurulan Bansko Kayak Merkezi.

Aynı UNESCO tarafından Doğa Koruma Listesine alınan Pirin Dağı’nın kuzeyindeki hayvanlar ve bitki örtüsü gibi Bansko şehri de kendini en özgün haliyle korumaya başarmış. Küçük dağ kasabasının arka sokaklarına doğru ilerledikçe görülebilen eski tarihi evler kış mevsiminde adeta zamanda yolculuk yapılmasını sağlıyor. Ancak Bansko artık popüler bir kış tatil merkezi ve şehrin merkezi her şeyiyle bunu kanıtlamaya yetiyor.

Pirin’de Yaşam

Burada sıralanan cezbedici kokuların yayıldığı kafeler, dünya mutfaklarından çeşit çeşit lezzetler sunan restoranlar, neşeli seslerin yükseldiği eğlence yerleri ve şansını denemek isteyenler için hazır bekleyen casinoların tamamı şehre tatil yapmak için gelenlere hitap ediyor. Bu küçük dağ şehrinin her yanı otellerle dolu. Bazılar modern yapıda büyük tesisler şeklinde inşa edilmiş, bazıları ise hem dağın özelliklerine uygun hem de geleneksel Bulgar mimarisini yansıtması amaçlanarak düzenlenmiş. Her ne şekilde olurlarsa olsunlar tümünün tek bir amacı var; Bansko’ya gelen kış tatili meraklılarını mutlu etmek. Bölgeye yapılan yatırımlar sadece tarihi kasabaya değer katmadı, aynı zamanda kış sporları için de mükemmel bir altyapı kazanmasını sağladı.

TÜM KIŞ SPORLARI

Bulgaristan’ın en büyük iki şehri olan başkent Sofya ve Plovdiv’e yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta olması kış merkezine büyük bir avantaj sağlıyor. Şehir konumunun bu özelliği ise doğaseverlerin her daim Bansko’yı akıllarında tutmalarını sağlıyor. Sadece kış aylarında değil, yaz mevsiminde de Pirin dağında pek çok etkinlik yapılabiliyor. Ancak kış aylarında kayak veya snowboard yapmaktan zaman bulanların katılabileceği yürüyüş, kaya tırmanışı veya fotoğraf turu gibi etkinliklerin pek çoğu için hem izin alınması isteniyor hem de tecrübeli bir kılavuz eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Elbette kar yürüyüş ayakkabılarını da unutmamak gerekiyor. Zira bölgede karın yüksekliği bazı dönemlerde iki metreye kadar ulaşabiliyor. Bol kar, bir kış sporları merkezinin ihtiyacı olan en önemli şey. Pirin Dağı’nın coğrafi konumu ve fiziksel özellikleri ise bunu her kış mevsiminde en iyi şekilde sağlıyor. Yağan kar miktarı ve kalitesi ile bulunduğu yerdeki dağın konumu kış sporlarını sevenler için Bansko’yu mükemmel bir spor alanına çeviriyor.

Pirin’de Kar Havası

Her seviyedeki kayak severin kullanabileceği zorlukta pistin bulunduğu kış sporları merkezinde kayak severler için her şey düşünülmüş. Örneğin, en uzunu 16 kilometre olan en yükseği 2600 metreden başlayan ve toplam uzunlukları 75 kilometreye kadar ulaşan merkezin çevresindeki pistlerin tamamına günün her saatinde ulaşılabiliyor. Yolculuğun başladığı eski şehrin merkezinden yüksek noktalara ulaşabilmek için Gondola ismi verilen teleferik hattını kullanmak gerekiyor. Teleferik iki duraklı. Kayma planına uygun şekilde en uygun ara durakta inilebiliyor. Tabii sadece nefeslenmek isteyenler de bu yolu kullanmalı. Pistlerin merkezi noktalarında bulunan restoranlarda kasabaya inmeden yemek yenebiliyor, kafelerde ise bir yandan sıcak bir içecek yudumlanırken bir yandan da gözkamaştırıcı manzaranın tadı çıkarılabiliyor. Bulgaristan’ın genelinde olduğu gibi bu dağ kasabası ve kayak merkezi tatilcilerin ekonomisini zorlayacak fiyatlarla hizmet vermiyor.

Bansko’da Kayak

Bansko’da kayak yapmak isteyenler ana hattın uzağındaki diğer pistlere gitmek isteyediğinde, sayısı 14’ü bulan telesiyeji ve 10 tane teleski hattını kullanabiliyor. Bu hattın dışında kayak merkezini ve eski şehri birbirini bağlayan yedi kilometrelik bir kara yolu da bulunuyor ve güzergâh boyunca tüm pistlere ulaşılabiliyor.

Zorluk seviyelerine göre işaretlenen Bansko kayak pistlerinin en çok bilineni, adını kayak sporunun en tanınan isimlerinden olan İtalyan kayakçı Alberto Tomba’dan alan Tomba pisti… Üzerinde pek çok spor müsabakası yapılan siyah renkli pist, sadece en usta kayakçının kullanabildiği eğimde ve genişlikte özellikleriyle pek çok kayakçı için şehrin en cezbedici özelliği olduğunu söylemek pek yanlış sayılmaz.  Bansko, Alp disiplini için bölgenin en iyi pist olma özelliğini taşıyor. Zira, dağın Kuzey yüzünde kalan pistler rüzgârlardan çok fazla etkilenmiyor. Kolay yapışmayan toz kar da avantajların içine eklendiğinde bölge kış sporları için ideal bir yapıya kavuşuyor.

Bansko Kayak Merkezi

Kayak merkezinin bir diğer avantajı da bölgede yağan karın Aralık’tan Mayıs ayının ortalarına kadar toprak üstünde kalabilmesi. Bu özelliği ile kasaba, Bulgaristan’da en uzun süreli kış tatili imkânı veren yer konumunda bulunuyor. Tabii bölgede kar yağışı olmama ihtimali de düşünülmüş. Yapay kar makinaları her zaman hazırda bekliyor. Bansko’da gece kayak yapmak isteyenler için aydınlatmaya sahip pist, snowboard kullanmak isteyenlere özel alanlar ve çocuklar için de yerler hazırlanmış. Elbette kar üzerinde ayakta durmaktan fazlasını yapmak isteyenler için kişisel veya grup halinde eğitim alma imkânları da bulunuyor. Şehirde ve kayak merkezinde spor ekipmanı kiralama ve sağlık hizmeti gibi kış tatil merkezlerinin mecburi ihtiyaçları da rahatlıkla karşılanabiliyor.

BİTMEYEN GECELER

Bansko’nun eski sokaklarında kış güneşi batınca yeni bir hayat başlar. Ancak gün içinde kayak yapanlar yorgunluklarını atmak için önce hangi seçeneği değerlendirmeleri gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Pistlerde yükselen sporcu ruhu kendini eğlence ve neşeye bıraktığında mehanalar dolmaya başlar. Bulgaristan’a özgü bir tür taverna olan bu mekânlarda zengin geleneksel yemek menüsünün tadına bakılabilir ve yerel müzikler eşliğinde uyku saati gecenin geç saatlerine kadar ertelenebilir. Tabii şehirde günümüz dünyasına daha uygun eğlence yerleri ve restoranlar da bulunuyor.

Bansko’da

akşam saatlerini konakladıkları yerde geçirmek isteyenler de unutulmamış. Bulgaristan’ın zengin yeraltı su kaynakları şehri kış sporlarında iddialı bir lokasyon yaptığı gibi sağlık turizminde de güzel seçenekler sunmasını sağlıyor. Neredeyse her konaklama tesisinde bulunan SPA ve wellness tesisleri, pistlerin üzerinde yoğun geçen bir günden sonra misafirlerin rahatlamasında yardımcı oluyor.

Bansko , Vize , Vizesi , Vize İşlemleri , Bansko Vizesi , Bansko Vize İşlemleri
Bansko Resim

Eski şehrin büyüsünden uyanıp farklı etkinlikler arayanlar veya kayak yapmak dışında aktiviteleri denemek isteyenler için Bansko farklı seçenekler de sunuyor. Örneğin aksiyonu sevenler “para-alpine skiing” ismi verilen ve tandem paraşüt eşliğinde kayak yapılabilen aktiviteyi deneyebilir. Daha da yükseklere çıkmak isteyenler ise helikopterle zirvelerin üstüne çıktıktan sonra atlayış yaparak serbest kayak inişi yapabilir. Kış turizmi merkezinin çevresinde daha sakin etkinliklere katılmak isteyenler için sunulan bazı seçenekler arasında kar motoru ile gezinti, yürüyüş veya fotoğraf turları da bulunuyor.

Bansko , Vize , Vizesi , Vize İşlemleri , Bansko Vizesi , Bansko Vize İşlemleri
Bansko Resim

Spor, eğlence, tarih, kültür, gastronomi, doğa, hareket… Bansko’da deneyimlenebilecek onlarca farklı seçenek bulunuyor.

Bulgaristan Kayak ve Kış Turizmi Hakkında Bilgi
Bulgaristan Kayak Ve Kış Turizmi Hakkında

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan’ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan’da Rodop ve Rila sıradağları yer alırken. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

BANSKO:

Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezlerinden belki de ilkidir Bansko kayak tesisleri. UNESCO’nun koruması altında olan Pirin Dağı’nın yamacında yer alan Bansko kasabası, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da oldukça ünlüdür. Nisan ayına kadar kayak yapılabilme imkanı olan bu merkezde, sezon boyunca mevsim şartları uygun olmazsa yapay kar üreten makinalar sizlere bu imkanı tanımaktadır. Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonunun düzenlendiği Bansko kayak merkezinin tahmininizden daha büyük olacağını şimdiden belirtelim. Öyle ki toplam uzunluğu 70 kilometreyi bulan altı mavi, beş kırmızı ve iki siyah dereceli pistlerin lift kapasiteleri oldukça yüksek; saatte 14 bin 200 kişi taşıyabiliyorlar. Gece kayağı yapmak isteyenler için 650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pisti de var. Snowboardçular için Fun Park yer alıyor. Hem rahatça kayak yapıp hem de çok fazla masraf yapmak isteyenlerin tercih ettiği Bansko kayak merkezi farklı bütçelere göre turlar düzenleniyor. Ulaşımın otobüsle sağlandığı turlar bile mümkündür.

BOROVEST:

Rila Dağları’nın çam ağaçları arasında yer alan Borovest kayak merkezi, Avrupa’nın en uzun kayak tesislerden birine sahip. Olimpiyat oyunları düzenlemek amacıyla geliştirilen en uzun pist 6 kilometre uzunluğunda ki Borovets kayak pistidir. Toplam pist uzunluğu ise 45 kilometreyi buluyor. Bu arada 15 ayrı lift (bir gondol, iki telesiyej, 12 teleski) ile sıra beklemeden pistlere ulaşabiliyorsunuz. Borovets, Bu arada Samakov Otelin çatı katında bulunan Panorama Bar’dan bölgenin manzarasını izlemeden dönmeyin. Borovest’e de Türkiye’den pek çok tur düzenleniyor.

PAMPOROVO: Güneydoğu Avrupa’nın bilinen kayak merkezlerinden biri olan Pamporovo kayak pisti toplam 25 kilometre uzunluğunda farklı zorluk derecelerinde pistler bulunmaktadır. Büyük slalom için yarış kayak pisti de var. “Ben profesyonel kayakçı değilim ki!” diyenler için kolay ve orta düzey parkurlar oldukça fazladır. 18 lift saatte 8 bin 500 kişi taşıyabiliyor. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı suni kar makineleri var. Rodop Dağları’na özgü mimari tarzında yapılmış otellerde akşamları partiler, eğlenceler de düzenleniyor.

Bulgaristan ülke topraklarınınn 3/2’si dağlık ve ormanlık olan kış sporları bakımından tam bir cennet. Ülkenin popüler 3 kayak merkezi var. Bunlar Bansko, Borovets ve Pomporovo. Konaklama seçenekleri ve yatak kapasitesi olarak oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Konaklamanın yanısıra yiyecek, içecek ve eğlence gibi maliyetler oldukça ucuz.  Atomic kayak fabrikasının Bulgaristan’da olması sebebiyle ekipman sıkıntısı hiç bir şekilde yok hepsi kaliteli ve ucuz Kayak dersi alacaklar için bulunmaz bir nimet. Yalnız İngilizce bilmek şart. Özellikle Bansko en yeni kayak merkezi olmasının yanısıra bölgenin termal kaynaklarının bolluğu otellerde spa ve benzeri lüks imkanları da size sunuyor. Bütün kayak merkezlerinde eğlence süper, pistlerin tamamı modern ve uluslar arası seviyeye uygun.

Pamporovo;

2000 m’nin altında bir zirveye sahip ve alcak bir dag, esasında guzel olsa bile, hem alcaklıgı ve hem de bulundugu yer sebebiyle, digerlerine oranla daha az kar alan ve aldıgı kar’ı da biraz erken kaybeden ve o nedenle de, sezon icinde genelde kar sorunu yasayan bir dag. Oysa digerleri daha yuksek, ayrıca konum ve kar miktarı olarak da genelde daha iyi durumda olabilmekteler. Yalnızca Borovest 1300 m’lere ve biraz alcaklara inen bir merkez durumunda, lakin orası da Bulgaristan’ın en yuksek Rila dagında yer alıyor. Bence ( Fransız’lar yapmıs; ama yine de, bu devasa ve cok da guzel dag bir fare dogurmus ) Borovets’in planlaması komple elden gecmeli. Bulgaristan milli takımının Borovest’te antrenman yapmasının esas nedeni, buradaki pist egimlerinin biraz daha dik ve yarısma kriterlerine daha da uygun olmasındandır, ama simdi ve bu konuda artık bir Bansko var, eskiden burası yoktu. Herneyse ama; esasında ben, buradaki sıralamamda ısrarcıyım.

Borovets’de

Eglence ve renk guzel, ama bence oncelikle planlama, kayak alanları ve oteller olarak, Bansko cok cok daha iyi. Ustelik Bansko’nun mekanik tesisleri de cok yeni, Halbuki Borovets; Bulgaristan’ın ve Balkan’ların en yuksek Rila dagında yer alıyor, Bansko’ysa 2’inci sırada yuksek Pirin sıra daglarında bulunuyor. Oyle gorunuyor ki; Rila dagının ve oncelike de planlama acısından galiba hakkını verememisler. Ayrıca Vitocha, bence Pamporova’dan daha guzel ve daha da yuksek bir kar garatisine sahip ve en azından zaten dag olarak Pamporovo’dan cok daha yuksek bir dag, dahası ve hic degilse Sofya’nın da dibinde yer alıyor.

Bansko,

kayak severlerin vakit geçirmeden tecrübe etmeleri gereken bir kayak cenneti. Diğer Avrupa ülkelerinde bu kapasitede bir kayak merkezinde bu kadar hesaplı fiyatlara bu sporu yapmak mümkün değil. Bansko, altyapısı, uzun pistleriyle ve aktivite imkanlarıyla kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmayı hak ediyor. Kar durumunun iyi olması ve bunu besleyen 44 adet yapay kar makineleri sayesinde Mayısa kadar güzel kar var. 2014 olimpiyatları için adaylığını koyuyor ancak ne yazık ki Soçi’ye kaptırıyor. Elimizi çabuk tutalım derken bundan bahsediyorum, olimpiyat ev sahipliği referansı belki de fiyat anlamında sınıf atlatabilir buralara da…Gece hayatı da kayda değer anlamda çeşitli ve renkli. Casino bile var.

Bansko’nun bir diğer ilginç tarafı da bir yandan modern bir kış sporları sayfiyesi iken , diğer taraftan şehir olarak da şirin ve karakteristik . Antika kaldırım taşlı dar sokakları, 150 senelik saat kulesi ile Unesko’nun Dünya Mirası listesine girerek, turizm için büyük destek olan bu referansın da sahibi Bansko sadece kayak merkezi değil, çevredeki ormanlarda trekking yapılıyor. Bu nedenle sadece kışın değil tüm bir yıl turizm hareketi var.

Bulgaristan Kayak Merkezleri

Kış Tatilcilerinin Cazibe Merkezi; Bulgaristan kayak turları sayesinde Bulgaristan kayak merkezlerinin sunduğu geniş yelpazede etkinliklerinden rahatlıkla faydalanabilir, batı Avrupa’nın en yüksek sürüş kalitesine sahip bu bölgede kış tatilinizi hayalden öteye taşıyabilirsiniz. Bulgaristan kayak merkezlerinin dünya standartlarına sahip tesislerinde her derecedeki kayakçıya uygun Bulgaristan pistlerinde sürüş müthiş bir keyfe dönüşecektir. Kayak pistlerinin doğal sınırlarını belirleyen yüksek çam ormanları sayesinde görüş mesafesi çok açıktır. Bulgaristan kayak merkezlerinin konumlandığı Rodop ve Rila sıradağlarının karla kaplı güneşli yamaçları;  Kış sporu meraklıları olan kayakçılar ve snowboardçular için mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak yapılabilen Bulgaristan kayak merkezlerinde, mevsim normallerinin altında kar yağışının olduğu koşullarda kar makinaları ile yapay kar üretilebilmektedir.

Bulgaristan Kayak Merkezlerini Daha Yakından Tanıyalım

Balkan Dağ silsilesi kış turizmi, eko-turizm ve ekstrem spor aktiviteleri açısından sayısız imkanlar sunmaktadır. Bulgaristan’ın popüler 4 kayak merkezi olan Bansko, Borovets, Pomporovo ve Çepelare;  yükselen 1. sınıf kayak tesisli oteller, birbirinden farklı ülke mutfaklarına sahip butik restoranları ve gece kulüpleri ile bütün kayak faaliyetlerini sunan tam donanımlı spor kompleksleridir.  1981 ve 1984 yılları arasında Alpler Dünya Kupası Kayak Turnuvalarına ev sahipliği yapan Bulgaristan, aynı zamanda dünyanın en iyi biathlon pistlerine de sahiptir.

Bulgaristan Borovets pistleri

Olimpiyat Oyunları düzenlenmek maksadıyla geliştirilen toplam 45 km’lik uzunluğuyla,  15 ayrı lift (1 gondol, 2 telesiyej, 12 teleski) ile kolayca ulaşabilme imkânı ile mükemmel planlanmış bir kayak merkezidir. Her seviyeden kayakçıya hizmet veren Borovets kayak pistleri, yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler içinse biçilmiş kaftandır. Özellikle snowboard tutkunları için burası becerilerini geliştireceği ideal bir oyun alanıdır. Adrenalin meraklıları için crosscountry ve biathlon pistlerini öneririz. Kayak dünyasında haklı bir üne sahip olan Borovets kayak okulu eğitmenlerinden kayak kaymanın inceliklerini öğrenme fırsatını yakalayacaksınız.

Bansko Kayak Sporları

Dünya Bayanlar Kayak Şampiyonası ve Dünya Erkekler Kayak Şampiyonası düzenlenen Bansko kayak merkezinde 1000 ila 2.600 metre arasında 15 kayak pisti bulunur. Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonunun düzenlendiği bu büyük kayak merkezinin toplam pist uzunluğu 70 kilometreyi buluyor. 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah dereceli pistlerin lift kapasiteleri oldukça yüksektir.  Gece kayağı yapmak isteyenler için 650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pisti de vardır. Snowboardçular için Fun Park, 4-7 yaş grubu çocuklar için Ski Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı gibi temalı parklarla Bansko, tatildeki tüm aile bireylerini mutlu kılacaktır. Hem rahatça kayak yapıp hem de fazla masraf etmek istemeyenler için her bütçeye uygun hazırlanan Bulgaristan Bansko kayak turlarından biri size hitap edecektir.

Bulgaristan kayak merkezi Pomporovo

Rodop Dağları’nda bulunan Snejanka (1926 m) Tepesi’nin eteklerine konumlanmıştır. Pomporovo, her derece kayakçıya uygun zorluktaki pistlerde mükemmel bir sürüş keyfi sağlar. Pomporovo kayak pistlerinin en zorlu parkurları bir uzmanın cesaretini sınarken;  dağın yuvarlak tepeleri ve yamaçlarında yer alan pistler yeni ve orta düzeydeki kayakçılara kayak keyfini yaşatacaktır. Alp disiplinine uygun 37 km, kayaklı koşu içinse 30 km uzunluğu bulunan pistlerle Pomporovo’da sınırsız sürüşün hazzına varacaksınız. Snowboard severler için zorluk derecesi yüksek olan siyah pistlerini denemelerini öneririz. Minik kayakçıların unutulmadığı merkezde onlara özel bir pistte bulunmaktadır. Aralık ayından Nisan ayına kadar süren kayak sezonunda özellikle Türk turistler tarafından çok tercih edilen Pomporovo kayak merkezi ve Pomporovo otelleri; fiyat ve ulaşım kolaylığı bakımından tatil severlere 2015 Pomporovo kayak turları büyük avantajlar sunmaktadır.

Bulgaristan kayak merkezi

Bulgaristan kayak merkezlerinin hepsinde kayak malzemelerini çok uygun fiyatlara kiralama ve satın alma şansınız olacaktır. Dünyaca ünlü kayak merkezlerine kayak malzemesi üreten bir kayak markasının Bulgaristan’daki fabrikası sayesinde tüm kayak malzemeleri fabrika fiyatına alınabilmektedir. Bulgaristan kayak turlarında tam günlük kayak kiralama ücreti 20 Euro civarındadır. Haftalık kiralamalarda fiyatlar daha da düşer. Bu tarifelerin 2015 kayak ücretleri içinde geçerliliğini koruyacağını umuyoruz. Kayak sporuna yeni başlayanlar için Bulgaristan hem tesis kalitesi hem de kayak dersi açısından kaçırılmaması gereken bir fırsattır.  Bulgaristan’da bütün kayak pistleri devlet idaresinde olması sebebiyle ski pass ücretleri çok uygundur.
Dünya Kayak Tutkunları Bulgaristan’ da Buluşmaya Devam Ediyor…

Bulgaristan Kayak Merkezi

dünya kayak tutkunları için yeni adres olmaya son hızla devam ediyor. Bakir ve iyi korunmuş Balkanlar ve Bulgaristan doğasının tüm olanakları, Bulgaristan devletinin olanca iyi niyetiyle yapmış olduğu devasa ekonomik yatırımlar, Unesco koruması altında ki Prin dağlarının derin ve zengin habitatı Bulgaristan’ ı, Avrupa kış turizminin yeni gözdesi yapmayı başarmıştır.
Bulgaristan kayak merkezleri ve Bulgaristan kayak pistleri; her türlü zorluk derecesine yönelik ince ince ve büyük bir zevk sahibi şekilde planlanırken Bansko kayak pistleri, Pamporovo kayak pistleri ve Borovets kayak pistleri uluslararası kriterlere uygunluğu ile her yıl çok sayıda dünya çapında kayak ve kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.
Bulgaristan kayak turlarına katılacak olmanız halinde ise Bulgaristan kış turizmi merkezlerinin tahmin ettiğinizden hep daha fazlası olacağına kendinizi şimdiden hazır etmelisiniz.

Peki, Bulgaristan Kayak Merkezi Ziyaretçilerine Neler Vadediyor?

Öncelikle Bulgaristan kayak pistleri, ziyaretçilerine günün 24 saati kayak yapma imkanı vermektedir.
650 m uzunluğunda aydınlatılan pistler gece kayma meraklıları için eşsiz bir fırsat!
Bulgaristan devletinin 700 milyon Euro ya yakın bir bütçe ayırdığı ve yaptığı yatırımlar bölgeyi özel bir yer haline getirmiştir.
Bulgaristan kayak merkezlerin de her türlü zorluk derecesine göre pistler bulunurken kolay pistten zorlu bir piste birden geçme şansınız neredeyse hiç bulunmamaktadır.
Otel bölgelerinden, Bulgaristan kayak bölgelerine ulaşım son derece kısa bir süreye tekabül ederken yarım saatlik bir mesafeyi kat ederek kısa sürede Bulgaristan kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.
Avrupa ve Türkiye kayak pistlerine ödenmekte olan ücretlerin nerdeyse yarı fiyatına modern kayak tesislerinde kayak yaparak bu zevkinizin tadını çıkarabilirsiniz.
Ayrıca 14200 kişiyi taşıyabilen lifler, bir Dünya şampiyonu pisti olan Alberto Tomba pisti,
15 Aralık’ tan 15 Mayıs’a kadar her daim kayak yapma olanağı,
Tüm bu keyfi, Bulgaristan kayak merkezlerin de sınırsızca sürebilir, Bulgaristan kayak merkezleri olan Bansko pistlerin de, Borovets pistlerin de ve Pamporovo pistlerin de karın ve kış sporlarının tüm olanlarını tecrübe edinebilirsiniz.

 

Bulgaristan Kayak Merkezlerinde Yeme İçme:

Bulgaristan kayak merkezlerin de yeme içme olanağı deyim yerindeyse Bulgaristan tatilinizin belki de en keyifli anı olacaktır. et ve sebze yemeklerinin son derece zengin örneklerini bu sevimli balkan ülkesin de bulabilirsiniz. Bitmek bilmez uzun kış akşamlarında keyifli bir şekil de donatılmış Bulgar sofrasında Dünyaca ünlü Bulgaristan peynirlerini tadımlayabilir, zengin ot çeşitleriyle yapılmış aperatifler ve et yemekleri ile kendinize sınırsız bir lezzet şöleni sunabilirsiniz. Bir Bulgaristan kültürü olan Mehane yi ise kesinlikle tecrübe etmelisiniz. Bulgaristan yemek masası kültürü Bulgaristan tatilinizi zevkin doruklarına çıkaracaktır. Uzun sohbetler eşliğinde Bulgar yemeklerinin tadını çıkarmak sizlere harika bir seçenek sunabilir.

 

Bulgaristan Kayak Merkezlerin de Eğlence:

Bulgaristan, Avrupa’ da son yıllarda kız turizminin yükselmekte olan değerlerinden birisidir. Bölgeye Bulgaristan devleti ve uluslararası kuruluşlar tarafından son derece önemli yatırımlar yapılırken Bulgaristan yaz kış yılın 365 günü ve 24 saati yaşamakta olan, canlı, kıpır kıpır bir ülke olmuştur.

Yaz ayları içerisinde Burgas, Varna, Golden Sands, Sunny Beach, Rusalka, Albena ve Kiten Sahilleri dünyanın dört bir köşesinden gelmekte olan insanların ortak buluşma yeri olurken Pamporovo, Bansko ve Borovets pistleri ise Bulgaristan kayak turizmi için yoğun ilgi çekmekte olan yerlerdir.
Bulgaristan turunuz sırasın da tüm bu bahsedilen ayrıntıları gözlemleyebilir, Bulgaristan turu ile yaz ve kış turizminin tüm olanaklarını deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz. Bulgaristan turizmi sizlere sadece kış sporları yapma fırsatını vermek ile kalmazken Bansko, Borovets ve Pamporovo merkezlerinde bulunan pub, karaoke bar ve gece kulüpleri ise sizlere sınırsız eğlence vadedecek türdendir. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru sahne alan uluslararası dj ler, sahne şovları ve heyecanlı gösteriler Bulgaristan tatilinizdeki temponuzu arttıracaktır. Bansko civarında Bulgaristan turunuzu devam ettirecek olmanız halinde ise gondol çevresinde bulunan Happy And bar ziyaretçileri için harika bir seçenektir.
Bulgaristan turlarınız sırasında Bulgaristan gece hayatına biraz daha yavaş bir tempo ile giriş yapmak istemeniz halinde ise uzun kış gecelerinin vazgeçilmezi olan sıcak şarap evlerini ziyaret edebilir, ikram edilen sıcak şaraplarla sakin gecenize hoş, aromatik bir giriş yapabilirsiniz.

Pomporova kayak merkezi:

Gözleri kamaştıran beyaz kar, güneşin altında parlayan buz tanecikleri, Rodopların görkemli ihtişamı ve dağ yollarının ince, uzun zarafeti…
Rodop Dağları’nın zirvesine oturmuş Snejenka tepesi yamaçlarına adeta kış turizmi için kurulmuş Pamporovo kayak merkezi,  mavi semanın altında beyaz ipeğe çizilmiş bir resim gibi, havada dolanan rüzgar çevrede bulunan asırlık ormanlarının ferah çam kokusu yayılıyor Pamporovo’ya…Kış turizmi açısından bereketli ve ılıman bir iklime sahip Pamporovo’da kar Aralık ayından Mayıs ayına kadar dağdan kalkmazken; altı aylık sezonun 120 günü güneşli geçer. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgede, ortalama hava sıcaklığı -3 derecedir. Pamporovo’yı çevreleyen yüksek tepeler bölgeyi rüzgârdan koruyarak; dağa yağan kar örtüsü 6 ay boyunca bölgeden kalkmaz. Pamporovo’da çok büyük ısı değişikliğinin olmaması; Pamporovo kayak merkezine kayak yapmaya gelen misafirlerin güvenli bir şekilde kayak yapmalarına izin verir.

Bansko

Güneydoğu Avrupa’nın bilinen kayak merkezlerinden Pamporovo’da toplam 25 kilometre uzunluğunda farklı zorluk derecelerine sahip pistler bulunur. Büyük slalom için yarış kayak pisti dahil tüm kategorilerde kayakçılar için Pamporovo pistler mükemmel sürüş keyfi sunar.  “Ben profesyonel kayakçı değilim ki!” diyenler için kolay ve orta düzey parkurların sayısı oldukça fazladır. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı suni kar makineleri ile ihtiyaca göre kar takviyesi yapılır.

Kayak Merkezi

En uzun pist 4,2 km uzunluğundadır. Siyah zorluk derecesine sahip pistler uzman kayakçıların cesaretini sınarken; dağın yamaçları ve yuvarlak tepelerinde bulunanPamporovo pistleri yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılara güvenli kayma deneyimi yaşatır. Özellikle Çepelare ve Meçi Çal tepesi çevresinde konumlanan Pamporovo pistleri… Bölgede çamlar arasında virajlı dönemeçler çizen küçük ya da büyük çaplı Pamporovo pistlerde kaymak; şehir hayatının tekdüzeliğinden ve bitmek tükenmek bilmeyen işlerin geride bırakması için zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacak.
Yunanistan sınırına yakın Mogilitsa, Predela ve Stoykite mevkinde yer alan Pamporovo pistlerinin eğimi ve yapısı kayağa yeni başlayanlar için idealdir. İleri derece kayakçılar için hazırlanan The Wall, Pamporovo pistleri arasında en zor ve en tehlikelisi olarak ün salmıştır. Board severler için zorluk derecesi yüksek olan siyah pistleri tavsiye ederiz. Çocuklar için özel bir pist de bulunmaktadır.

Pamporovo Kayak Merkezi Bilgileri: 
  • Pamporovo kayak merkezi en uzun lift: 1926 m,
  • Pamporovo kayak merkezi en alçak lift: 1450 m,
  • Pamporovo kayak pisti dikey eğimi: 476 m,
  • Pamporo Kayak Merkezi lift sayısı: 18,
  • Pamporovo kayak tesisinin taşıma kapasitesi: 15.000 kişi/saat,
  • Pamporovo kayak pisti sayısı: 17, Başlangıç seviyesi: % 78, Orta seviye: % 18, İleri seviye: % 9,
  • Toplam Pamporovo kayak pisti uzunluğu: 25 km, Cross country: 34 km
BANSKO KAYAK MERKEZİ / KAYAK TURLARI :

Tatil yaz mevsimine mahsus değil diye düşünenleri Bulgaristan’da kayak keyfine davet ediyoruz. Bulgaristan’ın bir numaralı kayak merkezi ve Avrupa’nın en iyi kayak pistlerinden biri olan Bansko Kayak Merkezi’nde oldukça keyifli bir o kadar da ekonomik bir kış tatili geçirmek mümkün.
Pirin Dağları eteğinde, milli park içerisinde bulunan Bansko Kayak Merkezi çok sayıda geniş ve zorluk derecesine göre ayrılmış kayak pistleri ile çam ormanlarının ferah havasını ve kayak keyfini bir arada sunuyor. Bol seçenekli konaklama, eğlence mekanları ve zengin mutfak kültürü ile Bansko Kayak Merkezi, kayağın zengin sporu olduğu tabularını yıkıyor.
2015 Kış Olimpiyatları onayı alan Bansko Kayak Merkezi, Uludağ’ın 15 katı uzunlukta kayak pistlerinde Uludağ’ın 4’te biri fiyatına kış tatili olanağı sağlıyor. Ayrıca, uçakla 1 saatte, kara yolu ile 6-8 saatte ulaşabileceğiniz Bansko Kayak Merkezi, Türkiye’ye yakın olması ve zaman kazandırması nedeniyle ayrı biz cazibeye sahip.

Bansko’ya gidiyoruz

Bansko Kayak Merkezi’nde harika bir kış tatili yapmaya karar verdikten sonra seyahat işlemlerine başlıyoruz. Bulgaristan’da bulunan Bansko Kayak Merkezi’ne gitmek için öncelikle Bulgaristan vizesi almak gerekiyor. Bulgaristan Schengen vizesi ile de giriş olanağı sağlıyor. Ancak, Schengen vizesinin kabarık evrak listesi ve uzun işlem süreleri oldukça zahmetli olduğundan Bansko Kayak Merkezi’nde yapacağınız tatile daha kısa sürede ulaşmak için Bulgaristan vizesi almanızı tavsiye ediyoruz. Vize işlemlerini kısa sürede tamamladıktan sonra size en uygun tur seçeneği ile Bansko’ya doğru yola çıkabilirsiniz.Bansko Kayak Merkezi’nde bulunan kayak pistlerinin uzunluğu yaklaşık 70 km ve her zorluk derecesinde pistler bulmak mümkün. Gondol’a binip Kayak pistlerine ulaşmadan önce Bansko Ski Pass almalısınız. Bansko Ski Pass’in, kayak yapmak isteğiniz süreye göre yarım günlük, 1 günlük, 1 haftalık gibi seçenekleri mevcuttur.

Chalin Valog:

Gondol’a bindikten 15 dakika sonra ara istasyonda inerek çok kolay 2 kayak pistinin bulunduğu Chalin Valog bölgesine ulaşabilir ya da 30 dakikalık Gondol yolculuğunu tamamlayıp bu bölgeye kayarak gelebilirsiniz.
Banderashka Pollyanna: Restoran ve kafeleri ile dikkat çeken Banderashka Pollyanna bölgesinde 7 km’lik bir kayak pisti bulunmakta. Eşsiz bir manzaraya sahip bu bölgede hem kayak yapıp hem fotoğraf çekebilirsiniz.

Tomba:

Avrupa’nın en iyi kara pistlerinden biri sayılan Tomba, 2012 Erkekler Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasından dolayı dünya şampiyonlarını ağırlamasıyla tanınmaktadır. Şampiyonların pistinde kaymanın keyfine Tomba Kayak pistinde varabilirsiniz.

Shiligarnika:

Orta zorluktaki kayak pistlerinin bulunduğu bu bölgede ayrıca retoran ve cafelerde keyifli zaman geçirme imkanına sahip olursunuz.

Plato:

Bansko kayak pistlerinin en yüksek olanları Plato bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede tam 16 km kayma imkanına sahip olursunuz. Tatil yaz mevsimine mahsus değil diye düşünenleri Bulgaristan’da kayak keyfine davet ediyoruz. Bulgaristan’ın bir numaralı kayak merkezi ve Avrupa’nın en iyi kayak pistlerinden biri olan Bansko Kayak Merkezi’nde oldukça keyifli bir o kadar da ekonomik bir kış tatili geçirmek mümkün.

Pirin Dağları eteğinde

milli park içerisinde bulunan Bansko Kayak Merkezi çok sayıda geniş ve zorluk derecesine göre ayrılmış kayak pistleri ile çam ormanlarının ferah havasını ve kayak keyfini bir arada sunuyor. Bol seçenekli konaklama, eğlence mekanları ve zengin mutfak kültürü ile Bansko Kayak Merkezi, kayağın zengin sporu olduğu tabularını yıkıyor.
2015 Kış Olimpiyatları onayı alan Bansko Kayak Merkezi, Uludağ’ın 15 katı uzunlukta kayak pistlerinde Uludağ’ın 4’te biri fiyatına kış tatili olanağı sağlıyor. Ayrıca, uçakla 1 saatte, kara yolu ile 6-8 saatte ulaşabileceğiniz Bansko Kayak Merkezi, Türkiye’ye yakın olması ve zaman kazandırması nedeniyle ayrı biz cazibeye sahip.

Bulgaristan Şehirleri ve Vizesi

Bulgaristan Konsolosluğunda en hızlı ve en profesyonel çözüm sağlayan Yararlı Linkler
Bulgaristan vize, bulgaristan konsolosluğu, pasavan ihtiyacı, Bulgaristan başkonsolosluğu randevu
ve daha birçok konuda hizmet veren siteler

http://bulgaristankonsoloslugu.club
http://bulgaristankonsoloslugu.space
http://bulgaristankonsoloslugu.top
http://bulgaristankonsoloslugu.website
http://bulgaristanvize.club
http://bulgaristanvize.space
http://bulgaristanvize.top
http://bulgaristanvize.shop
http://bulgaristanvize.site
http://bulgaristanvize.website
http://bulgaristanturlari.net
http://aldeaturizm.com
http://rusyavizeservisi.com
https://www.bulgaristanvizeservisi.com
http://kismettur.com

add your comment